Anasayfa » Hizmetlerimiz » Karot Alma

Karot Alma

karot alma

Karot alma, beton yapılarda genellikle yerinde gerilmeyi ölçmek için kullanılan bir tekniktir. Karot alma işlemi, inşası bitmiş bir yapının kapasitesini ölçmek ve bu yapının yaklaşık olarak hizmet ömrünün tespiti için uygulanan numune alma işlemdir. Karot alma uygulaması, inşaat sektöründe kullanılan beton kesme makinesi sayesinde yerine getirilir. Betondan karot numunesi alındıktan sonra yapılacak olan analiz için numunenin, serbest basınç deneyine tabi tutulması gerekmektedir. Kale Karot firması, kalitesi ve uygun fiyatlarıyla tüm Türkiye’de Karot Alma hizmetleri vermektedir.

Karot Nedir?

Son zamanlarda, özellikle depremlerin sık sık meydana gelmesi, ilgili çalışmaların ilk kez Almanlar tarafından yapıldığı karotun en çok merak edilen konular arasında yer almasına neden olmuştur. Karot, hem inşaat sektöründe kullanılan bir beton kesme makinesi hem de betonun özelliklerini jeoteknik açıdan belirlemek ve incelemek için numune alınmasını sağlayan silindirik şekilde ve basınç uygulanarak yapılan delme işlemidir. Silindirin içerisindeki havuca benzeyen numunenin alınma işlemi, yapının riske atılmaması için mühendislik kurallarına uygun şekilde yapılmalıdır.

Karot Neden Alınır?

Karotlu sondaj veya karot alma, çeşitli amaçlarla kullanılabilse de kullanılmasının temel nedeni, mevcut betonun karakteristik basınç dayanımının analizidir. Hatta alınan örnekler ile bilim adamları, mevcut özellikleri gözlemleyebilir ve kataloglayabilir. Yapı ve elemanlarının ömrünü ve depreme dayanıklılığını belirlemek dışında, malzemenin kalitesi, malzemenin gücü, malzemenin kapasitesi yani ne kadar ağırlık taşıyabileceği gibi özelliklerin ölçülebildiği karot alma işlemini gerektiren bazı faktörler vardır. Örneğin, yangın ya da depremlerin ardından yapının ne durumda olduğunun kontrolü için tesisat geçişleri için karot alma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Yapının beton sınıfını hesaplamak için kullanılan bu yönteme ayrıca, beton dayanım üzerine kontrol mükellifi yani yapı denetiminin yaptığı analizlerin, beton üreticisinin yaptığı analizler ile uyuşmaması sonucu gerek duyulmaktadır. Son zamanlarda yaygın olan kentsel dönüşüm süreçlerinde de, bina güçlendirme veya bina yıkım kararlarının alınabilmesi için de karot alımı gerekli görülmektedir. Beton döküm esnasında, taze betondan numune alınmamış olması ile inşaat sürecinde alınan taze beton numunelerinin dayanımlarının yetersiz çıkması, asansör bölgesi oluşturma ve kapı ve pencere açımı da karot almayı zorunlu kılan faktörlerdendir.

Karot Nasıl Alınır?

Karot alımı önemli bir işlem ve karot numunesi de önemli bir veri kaynağıdır, bu nedenle numune alma yüzdesi karot alma amacı için önemli bir faktördür. Karot alma uygulamasında, karot alma makinesi yardımı ile yapıya küçük bir delik açılır ve deliğin çevresindeki deformasyonlar ölçülür. Bu ölçümler, elastikiyet teorisi aracılığı ile gerilimle ilişkilendirilir. İş uygulamasına bağlı olarak, profesyonel beton kesiciler beton yüzeyin altında tehlike oluşturabilecek hiçbir şey olmadığından emin olmak için önce delinecek alanın taranması gerekebilir.

Güvenliğin doğrulanmasının ardından, beton kesici matkabın ağırlığını desteklemek için bir sondaj kulesi kullanır. Sondaj kulesi, daha fazla stabilite ve güvenlik sağlamak için zemine sabitlenir, ankrajlanır veya vakumla kapatılır. Delik açılırken ısıyı, sürtünmeyi ve tozu azaltmak için kesiciye su uygulanabilir. Ancak suyun tazyiki kesme anında çıkan toz ve parçaları hızla temizleyecek şiddette olmalıdır. Suyun şiddetinin az olması durumunda, bıçağın betona sıkışmasına ve motorun yanmasına sebebiyet verebilir.

Karot Almada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kale Karo gibi sektöründe yılların verdiği tecrübeye sahip uzman bir karot firması, karot almada dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu bilir. Bu hususlardan bazıları şunlardır:

 • Özellikle bina türündeki yapılardan karot numunesi alımı, yapıyı tahrip edebildiğinden kesinlikle bir inşaat mühendisi gözetiminde yapılmalıdır.
 • Numune alımı nedeni ile oluşan boşluklar, yapıda gerilme yığılmalarına yol açar. Bu durum, kesinlikle akılda tutulmalıdır.
 • Deneye tabi tutuluncaya dek alınan numune, örselenmeden ve nem oranını koruyacak biçimde muhafaza edilmelidir.
 •  Numunenin deneye tabi tutulma süresi en az 24 saat olmalıdır.
 • Kullanılacak karot bıçağı çapına dikkat edilmelidir.
 • Eğer beton 28 günden gençse karot alma işlemi uygulanmamalıdır.  
 • Delik açıldıktan sonra, mümkün olan en kısa sürede yüksek dozlu ve çökme değeri düşük harçla kapatılmalıdır.
 • Numune alınacak yerde telefon, su, elektrik gibi tesisatın mevcut olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Karot Numunesi Ne Anlama Gelir?

Bir karot numunesi, karot kesiciler veya karotiyerler kullanılarak alınan yüzey altı toprak malzemesinin silindirik bölümleri olarak tanımlanabilir. Sondaj deliğinin içinden geçeceği zemin ve kayanın litolojisini incelemek için üst kaplama işlemleri sırasında çıkarılırlar. Karot numuneleri, boru hatlarının döşenmesi için uygun sondaj yöntemlerini seçmek adına numune alma ve zemin incelemesi yapmak için çok önemlidir. Yatay yönlü sondaj (HDD), yatay burgu sondajı (HAB), mikro tünel açma ve boru krikolama gibi kazısız yöntemler, toprak veya kayayı delmek için farklı tipte matkap uçları ve kesiciler kullanır.

Karot Fiyatları

Karot fiyatları, hemen hemen diğer tüm iş türlerinde olduğu gibi farklı faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yani karot uygulaması konusunda belirli bir rakamdan bahsetmek doğru olmaz. Öncelikli olarak, uygulanacak olan işlem niteliği karot alma fiyatları ile ilgili olarak birkaç değişikliğe neden olabilmektedir. Karot alma uygulaması fiyatlarında büyük bir rol üstlenen faktörlerden birkaçını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yapılacak işin miktarı
 • İşlemin uygulanacağı yer
 • Mesafe ve koşullar
 • İşçiliğe ait tüm giderler
 • Delik sayısı ve delik genişliği
 • Uygulamada kullanılacak araç ve alet maliyeti
 • Uygulamanın ardından ortaya çıkan moloz gibi pisliğin kaldırılma işlemi
 • Hafriyat araç gereksinimin olup olmadığı

Sektöründe deneyimli Kare Karot firmasının da, yukarıdaki etkenleri dikkate alarak belirlediği karot fiyatları farklılık göstermektedir.Kaliteli hizmet avantajına ek olarak uygun fiyatlı hizmetleri ile de müşteri memnuniyetini hedefleyen firmamız ile dilerseniz telefondan dilerseniz internet sitemiz üzerinden iletişime geçerek fiyatlarımız ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Karot Firmaları

İnşaat endüstrisinde karot alma hizmeti son zamanlarda yaygın olarak aranan bir hizmet haline gelmiştir. Bu nedenle de karot firmaları sayısı her geçen gün artmaktadır. Fakat ne yazık ki, tüm karot firmaları eşit yaratılmamıştır ve nitelikli hizmet sunamaz. Karot alma işi, gelişigüzel yapılmaması gereken bir iştir ve bu işi yapan firmaların birtakım niteliklere ve uzmanlığa sahip olması şarttır. Karot alma hizmet sektöründe, ihtiyacınıza yönelik firma arayışlarınızda sizi doğru yöne yönlendirmek için dikkat etmeniz gereken birkaç özellik mevcuttur.   

Neden Kale Karot?

Sektörel karot firmaları arasında daima bir adım önde olan Kare Karot, her şeyden önce gönül rahatlığı ile güvenebileceğiniz bir firmadır. Kare Karot, müşteri gereksinimlerine göre en kaliteli ve profesyonel karot delme ve karot alma seçenekleri sunar. Her zaman yeni ve ileri teknolojileri benimseyen bir şirket olarak, sektöre atıldığı ilk andan itibaren kendisini sürekli geliştirmeye, sektörünün gerektirdiği tekniğe hâkim olmaya ve öncülük etmeye adamıştır. Mükemmel bir karot işinde aranılan özellikler arasında özellikle 7 unsur, büyük önem arz etmektedir. Kale Karot’u, diğer karot alma firmaları arasında lider konuma getiren özellikleri şunlardır:

 1. Deneyim
 2. Mükemmel bir şöhret
 3. Önceliğinin güvenlik oluşu
 4. Mükemmel müşteri hizmetleri
 5. Özel ve uzman teknik kadroya sahip oluşu
 6. Doğru ve kaliteli ekipman kullanıyor oluşu
 7. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor oluşu