Anasayfa » Hizmetlerimiz » Çatlak Onarımı

Çatlak Onarımı

Betonda farklı nedenlerden dolayı, farklı türden çatlaklar oluşabilir. Bir yapıda meydan gelen çatlak, özellikle de endüstriyel binalarda, oldukça ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Çok farklı faktörlere bağlı olan bu çatlaklar, yalnızca görünümü etkileyebildiği gibi hasarın toplam boyutunu temsil edebilir, daha büyük boyutta sorunlara, önemli yapısal bozulma veya dayanıklılık eksikliğine işaret edebilir. Bu nedenle, betonda doğru ve verimli bir çatlak onarımı büyük önem taşımaktadır. Kale Karot firması, kalitesi ve uygun fiyatlarıyla tüm Türkiye’de Çatlak Onarımı hizmetleri vermektedir.

Çatlak Onarımı Nedir?

Çatlaklar, plastik betonda veya sertleşmiş betonda meydana gelen olarak kategorize edilir. Çatlak onarımı prosedüründen önce, betondaki çatlakların onarımı için uygun yöntem, yapıdaki çatlağın sebeplerine göre değerlendirilmesine dayalı olarak seçilebilir. Böylece, kalıcı ve başarılı çözümler üretilmiş olur. Çatlakların çoğunlukla oluşma nedenleri arasında, aşağıdaki unsurları sayabiliriz:

 • Kuruma büzülmesi
 • Termal gerilmeler
 • Zeminin yetersiz kalınlığa sahip oluşu
 • Drenajın yetersizliği
 • Plastik büzülme çatlaması
 • Kimyasal reaksiyon
 • Takviye korozyonu
 • Ayrışma
 • Betondaki yüksek gerilim
 • Kötü inşaat uygulamaları
 • Alt katmanlarda oluşan çatlaklar
 • Aşırı inşaat yükleri
 • Tasarım ve detaylandırmadaki hatalar
 • Dışarıdan uygulanan yükler

Çatlak Onarımı Hangi Durumlarda Yapılır?

Beton, yapılara deformasyona karşı dayanıklılık, sertlik ve esneklik sağlar. Ancak bu özellikler, çevresel veya hacim değişikliklerine tepki olarak hareket etme esnekliğinden yoksun beton yapılara neden olur. Çatlama, genellikle betondaki ilk sıkıntı belirtisidir. Bununla birlikte, çatlaklar ortaya çıkmadan önce bozulmanın olması mümkündür. Hacim değişiklikleri ve tekrarlanan yüklemeler sonucunda, hem sertleşmiş hem de taze veya plastik betonda çatlama meydana gelebilir. Bu, betona yüklenen çekme gerilmelerini, kuvvet maksimum çekme mukavemetini aştığında meydana gelen çatlakları içerir. Çatlamanın neden oluştuğunu, oluşan çatlağın tipini ve çatlakların yapısal stabilite üzerindeki etkilerini anlamak önemlidir. Bu noktaları anladıktan sonra uygun eylemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu, çatlağı kendi haline bırakmak, çatlağa uygun bir malzeme enjekte etmek veya diğer uygun onarım yöntemlerini uygulamak anlamına gelebilir. Betonda çeşitli nedenlerle çatlaklar gelişebilirken, temel ilke betonun nispeten düşük çekme dayanımıdır. Çekme gerilmeleri malzemenin çekme mukavemetini aştığında, görünür çatlama meydana gelir.

Çatlak Onarımı Nasıl Yapılır?

Betonarme yapılarda çoğu zaman, yetersiz dayanıklılığın yanı sıra, uygun olmayan bakım teknikleri nedeniyle de çatlamalar görülebilir. Şunu da belirtmek gerekir ki çoğu pratik yapılar için mekanik yükleme veya çevresel etkiler olarak gruplandırılabilen çatlakları köprülemek ve bir arada tutmak için donatı kullanılır. Nedeni bilindikten ve çatlağın türü belirlendikten sonra, uygun çatlak onarım yöntem seçilebilir. Örneğin, çatlama öncelikle kuruma büzülmesinden kaynaklanıyorsa, bir süre sonra çatlakların stabilize olması muhtemeldir. Epoksi filiz ekimi, yönlendirme ve sızdırmazlık, derz dolgu, dikiş, delme ve tıkama, betondaki çatlakların yerçekimi ile doldurulması gibi beton çatlak onarımının çeşitli yöntemleri vardır. Betondaki farklı çatlak türleri için uygun yöntemlerin seçimi ile ilgi olarak, bu yöntemlerin detayları tartışılmaktadır. Çatlak onarımı uzmanlık gerektiren bir iş olduğundan, Kale Karot gibi işinin ehli ve tecrübeli bir firma tarafından yapılması gerekir.  

Çatlak Onarımı Firmaları

Çatlak onarımlarından istenen sonuçların elde edilmesi için çatlamanın nedeni ve önemi anlaşıldıktan sonra, uygun onarım yöntemi veya yöntemlerinin uygulanması gerekir. Çatlak değerlendirmesine ve onarımın amacına veya hedeflerine dayalı olarak onarım yönteminin seçilmesi gerekir. Çatlak onarım firmaları hedefleri arasında aşağıdakiler bulunur:

 1. Gücü eski haline getirmek veya arttırmak
 2. Sertliği eski haline getirmek veya arttırmak
 3. Fonksiyonel performansın iyileştirilmesi
 4. Su sızdırmazlığının sağlanması
 5. Beton yüzeyin görünümünü iyileştirmek
 6. Dayanıklılığın iyileştirilmesi
 7. Donatı için aşındırıcı bir ortamın gelişmesini önlemek

Neden Kale Karot?

Kale Karot, bu güne dek edinmiş olduğu bilgi birikimi ve deneyimini hizmet ettiği sektörde mümkün olan en yüksek faydayı sağlamak üzere kullanmaktadır. Alanında öncü bir firma olan Kale Karot, yürüttüğü her türden faaliyetlerinde müşteri odaklı olarak çalışmaktadır. Güven, farklılık, teknoloji, gelişim ve etik değerlere önem vermek en büyük prensipleri arasındadır. Bu prensiplerinden hiçbir zaman ödün vermeyen Kale Karot, en iyi beton çatlak onarım teknikleri ile çatlak onarımı firmaları arasında kendisini kanıtlamış bir firmadır.

Çatlak Onarımı Fiyatları

Yapılarda meydana gelen çatlakları tamir etmenin maliyeti, çatlağın türü, yapının maruz kaldığı hasarın türü, hangi onarım türünün kullanılacağı, çatlak onarım hizmetini yüklenen yüklenicisi ve hasarın kapsamı dahil olmak üzere sayısız faktöre bağlıdır. En uygun fiyatlarla, en kaliteli çatlak onarımı hizmeti sunan Kale Karot firmamız ile iletişime geçerek, sorunuz ile ilgili detaylı bilgi vermenizin ardından, fiyat teklifi alabilirsiniz. Yapılarda ortaya çıkan çatlakların, potansiyel olarak yıkıcı sonuçları göz önüne alındığında, her zaman tamir etmeye değer olduğunu unutmayın.