Anasayfa » Hizmetlerimiz » Beton Kırma

Beton Kırma

Beton kırma işlemi betonarme yapılarda sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Farklı sebepler ile binalarda beton döşeme ya da duvarların bir bölümünün kırılmasına ihtiyaç duyulabilir. Bu tarz bir durumda betonu kırmak için çeşitli makinelerden yardım alınır. Genel itibariyle hidrolik, elektrikli, havalı, ağır iş makineleri veya mini iş makineleri bu işlemler esnasında kullanılır. Beton kırmak dendiğinde akla ilk gelen makine, elektro hiltidir. Ancak hilti, tek bir makine değil çok amaçlı ürünlere genel olarak verilen isimdir. Beton kırmak üzere ush – kırıcı delici – ponomatik olarak isimlendirilen makineler kullanılır.

Depreme yönelik bina yükünün azaltılmasında, betonarme kısımların onarılmasında, kütleleri kaldırılması ya da revizyon ve tadilat çalışmaları esnasında betonun kırılması elzemdir. Ancak beton kırma makinelerinin kullanımında profesyonel işçiler ile çalışmak, istenen sonucun en iyi şekilde alınmasında son derece önemlidir.

Beton Kırma Nedir?

Beton kırmak, betonun içindeki demir, agrega ve diğer katkı malzemelerinin bir arada parçalanmasını ifade eder. Hem yeni hem de eski yapı ve inşaat alanlarında temelde betonun olduğu her yerde kullanılabilir. Yapıların aktif olarak yıllar boyunca kullanılması, sürekli olarak bazı değişikliklerin yapılmasını da gerekli kılar. Bu nedenle betonun kırılması, son derece yaygın bir uygulama olarak bilinir.

Genel olarak beton kırmanın tadilat, bakım, güçlendirme, yenileme ve onarım faaliyetlerinde tercih edildiği gözlemlenmektedir. Betonu kırmaya karar vermek son derece kolay olsa da uygulama esnasında büyük oranda dikkatli olmak önemlidir. Aksi halde yapı içerisinde telafisi güç olan sorunlar meydana gelir. Beton kırma firmaları arasından verdiği yüksek kaliteli ve garantili hizmet ile ön plana çıkan Kale Karot, profesyonel ekibi sayesinde müşteri memnuniyetini maksimum seviyede tutar.

Karot ile Beton Kırma İşlemi Neden ve Nasıl Yapılır?

Karot makinesi, betonu delmek üzere kullanılan bir makinedir. Karot beton kırma da işlem esnasında bu makinenin kullanılması anlamına gelmektedir. Karot makinesi yardımı ile işlem kolay bir şekilde kısa sürede tamamlanır. Makinenin şekli itibari ile beton, silindir şeklinde delinir. Havuca benzeyen bir şekilde delinmesi nedeniyle İngilizcede ‘’carrot’’ anlamına gelen karot kelimesi kullanılmaktadır. Bu işi üstlenen kişiye ise karotçu adı verilmektedir.

Beton kırmada kullanılan makineler 3 farklı motor tipine sahiptir. Bunlar hidrolik karot makinası, mazotlu ve benzinli karot makinası ve elektrikli karot makinasıdır. Karot makinasının çalışma prensibi, mermeri delebilecek şekilde titreşim oluşturmaktır. Karot makinasını kullanmak, genel itibariyle kullanıcılara çok sayıda avantaj sağlar. Bu avantajlardan en büyükleri maliyetten ve zamandan tasarruf elde edilmesidir. Bununla birlikte sulu sistem, çalışma esnasında toz oluşmasına engel olmaktır.

Beton Kırma Fiyatları

Beton kırma fiyatları kullanıcıların en çok merak ettiği hususlardan biridir. Fiyatları belirlemek üzere çok sayıda etmen göz önünde bulundurulur. Başlıca etmenler arasında öncelikli olarak kırılacak alanın genişliği yer alır. Bu alan ne kadar genişler ise ücret de aynı oranda artacaktır. Bunun yanı sıra kırılacak betonun kalınlığı, narinliği, nem durumu, yaşı ve çap ölçüleri de beton kırma fiyatları üzerinde etkilidir.

Kırılacak beton herhangi bir tesisat sistemine çok yakınsa özenli çalışmak önemlidir. Bu nedenle duruma bağlı olarak ödenmesi gereken meblağda değişiklikler meydana gelebilir. Betonu kırmak için hangi makinenin tercih edileceği de dikkate alınmalıdır. Kale Karot, gürültü seviyesini minimuma indiren yüksek yıkım yeteneğine sahip ve gelişmiş aksamlı makineleri tercih eder. Bu sayede hem gürültü hem de çevre kirliliğinin minimuma indirilmesi amaçlanır. Dikkatli olunmadığı takdirde beton kırmak üzere kullanılan makine, betonda kılcal çatlaklar oluşturabilir ve bu çatlaklar yapı statiğine zarar verir. Kale Karot, istenmeyen durumları önlemek için sadece alanında uzman bir ekip ile çalışır.

Beton Kırma Firmaları

Beton kırma firmaları çok çeşitli olmakla birlikte hedeflenen sonuçları garantili bir şekilde verenlerin sayısı sınırlıdır. Kırma esnasında binaya ya da bina unsurlarına zarar gelebilir. Örneğin kırılacak alanın ötesine geçilebilir. Bununla birlikte su, elektrik ya da doğalgaz tesisatına hasar verilebilir. Kullanıcılar, bu durumda hem ekstra maliyet altına girer hem de bazı durumlarda telafisi mümkün olmayan yollara girilebilir. Dolayısıyla Kale Karot gibi alanında deneyimli firmalar ile çalışmak her daim kullanıcılar için çok daha avantajlıdır.

Neden Kale Karot?

Kale Karot, sektörde profesyonel ekibi ile hizmet vermektedir. Bu sayede kullanıcılar, uzman personeller ile çalışarak hedefledikleri hizmeti kısa sürede en iyi şekilde elde edebilir. Aynı zamanda beton kırmanın yanı sıra beton delme ya da kesme benzeri hizmetler için de Kale Karot her daim tercih edilebilir. Hizmet portföyünün bu denli geniş olması, kullanıcılar için de avantaj sağlar. Uygun fiyatlı beton kırılması ve benzeri hizmet ihtiyaçları için Kale Karot, yüksek verimlilik ile çalışır ve istenen sonuçları elde eder.

Kale Karot, bunlara ek olarak beton kırmak üzere verdiği tüm hizmetlerinde en gelişmiş makineleri tercih eder. Böylelikle hem çalışma esnasında büyük ölçüde kolaylık sağlanır hem de gürültü ve çevre kirliliği önlenmiş olur. Yüksek frekanslı beton kırma makineleri, hedeflenen kesim derinliği sınırını geçmemek için son teknolojik sistemlere sahiptir. Makineleri kullanan uzman personeller hassasiyet konusunda büyük dikkat gösterir. Kale Karot ile beton kırmak zamandan ve paradan tasarruf etmek mümkün hale gelir.