Anasayfa » Hizmetlerimiz » Bina Güçlendirme

Bina Güçlendirme

Ülkemiz deprem kuşağında yer alması nedeniyle bina güçlendirme çalışmalarına büyük önem verir. Aynı zamanda bu konu,  en çok araştırılan ve merak edilen konular arasında yer alır. Uzmanlar, bilhassa risk seviyesi yüksek binalar için bu tip çalışmaları önermektedir. Bina güçlendirme bir yapının deprem başta olmak üzere herhangi bir tehlike neticesinde çökmesi ya da yıkılmasıyla meydana gelebilecek hasarları engellemek sebebi ile gerçekleştirilen ve yapıları ilaveler sayesinde daha dayanıklı hale getirmeyi kapsayan işlemler bütününe verilen isimdir.

Yapı Güçlendirme Nedir?

Yapı güçlendirme klasik ya da modern yöntemlerin bir arada ya da ayrı ayrı kullanılarak yapıların dış etkenlere karşı yüksek mukavemet göstermesine imkan tanır. Onarıma ihtiyacı olan veya hasarlı olan yapılar, en etkili yöntemler kullanılarak anlık hasarlara karşı güçlendirilmelidir. Bir yapı için farklı teknikler kullanılabileceği gibi aynı zamanda tek tip yöntem de tercih edilebilir. Kullanılacak tekniklere, yapının özellikleri ve onarım gerektiren kısım ya da kısımların neresi olduğuna bağlı olarak karar verilir. Yapıyı daha güçlü hale getirmek için doğru malzemelerin seçilmesi de son derece büyük önem arz eder.

Bina Güçlendirme Avantajları Nelerdir?

Bina güçlendirmenin kullanıcılara çok sayıda faydası bulunur. Öncelikli olarak bir yapı, güçlendirildikten sonra yıkılıp yeniden yapılmışçasına dayanıklı olur. Üstelik sıfırdan bir inşaat yapmak ile kıyaslandığında çok daha uygun fiyatlıdır ve kısa sürede işlemler tamamlanır. Örneğin bir apartman için güçlendirme çalışmaları yapıldığında içerisinde oturanlar uzun zaman beklemelerine gerek olmaksızın yeniden bu sefer daha dayanıklı bir apartmanda yaşamaya devam edebilirler.

Olası bir depreme karşı bina sakinleri, kendi aralarında bir araya gelerek yapı için güçlendirme kararı alabilir. İmar mevzuatı için gerekli ruhsat alınmalıdır. Bina güçlendirmenin şüphesiz en önemli avantajı, yapıyı kullananların can ve mal güvenliğini sağlamasına olanak tanımasıdır.

Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Bina güçlendirme çalışmaları için öncelikli olarak yapıya dair deprem performans analizi yapılmalıdır. Numuneler, uzman ekipler tarafından incelenir ve deprem yönetmeliğinin ifade ettiği sınırlar içerisinde değilse çalışmalar başlar. Analiz ekibi, binayı inceleyerek neler yapılacağına karar verir. Binayı güçlendirmek üzere çelik konstrüksiyon, karbon fiber malzeme ve betonarme yapılır.

En sık tercih edilen yöntemler arasında kolon mantolama, betonarme mantolama, eski ve yeni betonları kaynaştırma, çelik mantolama, epoksi enjeksiyonu, mantolama ya da gömlek geçirme ile kanat ekleme yer alır. Karbon fiber malzeme, hem son derece dayanıklı hem de hafif olması nedeni ile bu yöntemler arasında en popüler olan işlemdir. Bu sayede binalara ekstra bir yük binmez ve alçıpan kullanılarak kaplaması gerçekleştirildiği için estetik olarak hiçbir sorun meydana gelmez.

Yığma Bina Güçlendirme

Yığma bina güçlendirme püskürtme beton, çelik hasır ve tamir harcı gibi malzemeler yardımı ile gerçekleştirilir. En az diğer güçlendirme yöntemleri kadar önemli ve gereklidir. Bu tip binaların en önemli özelliği tuğla, beton, taş ya da ahşap malzemelerden meydana gelmeleridir. Yığma binalar, aynı zamanda kargir binalar olarak da adlandırılır. Deprem söz konusu olduğunda kargir binalar, çok daha fazla hasar görebilir. Duvarlar, taşıyıcı görevi görür. Bu sayede tavan ve tabanı taşıyabilir. Duvarların taşıma kapasitesi aşıldığı takdirde binalarda hasar meydana gelir. Güçlendirme metotları sayesinde olası bir felaket engellenebilir.

Bina Güçlendirme Maliyeti

Bina güçlendirme maliyeti farklı unsurlara bağlı olarak belirlenir. Aynı zamanda onarım esnasında kullanılacak malzemeler ve işçilik de detaylı bir şekilde hesaplanmalıdır.

 

Yığma Bina Güçlendirme Maliyeti

Yığma binalar, genel olarak şehir merkezlerine uzak kırsal bölgelerde konumlanırlar. Modern binalara göre daha basit bir görünüme sahip olması işlemlerin kolaylıkla kısa sürede tamamlanmasına olanak tanır. Bu sayede yığma binaların güçlendirme maliyeti de şehirdeki yapılara göre daha uygun olmaktadır. Yığma binanın hangi malzemelerden üretildiği (beton, ahşap, taş vs.) kullanılacak malzemelerin de belirlenmesinde etkili olur. Bu durum da direkt olarak ödenmesi gereken miktarda değişiklik yaratır.

Bina Güçlendirme Fiyatları

Bina güçlendirme fiyatları yapının uzunluğu, genişliği ve onarılması gereken kısımlara bağlı olarak değişecektir. Bunlara ek olarak binanın depreme karşı ne derece dayanıklı olduğu da son derece önemlidir. Bazı durumlarda elden geçmesi ve değişmesi gereken çok sayıda bölüm olurken bazı yapılar için ufak çaplı onarımlar yeterli olacaktır. Yapı, hâlihazırda ne kadar dayanıklı ise ödenmesi gereken tutar da o kadar az olur. Bunun nedeni gerekli malzemelerin daha az olması, daha az sayıda işçinin çalışması gerekliliği ve daha kısa sürede tüm işlemlerin tamamlanabilecek olmasıdır.

Aynı zamanda binayı güçlendirmek üzere birlikte çalışılacak firmanın ne denli deneyimli olduğu da fark yaratır. Ekibin tecrübeli kişilerden oluşması, binanın dokunulmaması gereken kısımlarının zarar görmemesi konusunda önem arz eder. Aksi halde onarılamayacak hasarlar oluşabilir ve işlem maliyeti büyük ölçüde artış gösterebilir.

Bina Güçlendirme Firmaları

Bina güçlendirme firmaları öncelikli olarak uzman inşaat mühendisleri ile çalışmalıdır. Yapıların deprem performansı ve güçlendirme çalışmaları için oluşturulacak projeler de alanında yetkin kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Buna ek olarak uygulanacak tüm işlemler, işçilerin uygulamaları büyük titizlik ile takip edilmelidir. Kullanıcılar da her daim kurumsal firmaları tercih etmelidir. Böylelikle yapının bütünlüğünde istenmeyen bir hasar meydana gelmez. Daha da önemlisi, binanın yıkılması ile birlikte içerisinde bulunanların hayatları riske atılmamalıdır. Bunun için de alanında yetkin firmalara öncelik vermek gerekir.

Kale Karot, sektörde verdiği yüksek kaliteli hizmet ile bina güçlendirme firmaları arasından sıyrılmaktadır. Tecrübeli ekip, büyük bir titizlik ile davranır ve tüm işlemler yakından takip edilir. Alanında yetkin bir firma olarak da bilinen Kale Karot ile kısa sürede her türlü inşaat hizmeti ihtiyaçlarınıza çözüm bulun.

Neden Kale Karot?

Kale Karot, binalarda yapılacak her türlü güçlendirme çalışmaları için üst düzey hizmet vermeyi amaçlar. Proje planlamadan onarımların tamamlanmasına dek her adımda mühendislerden işçilere kadar her üye dikkatli bir şekilde çalışır. Kale Karot, sadece birinci sınıf malzemeleri kullanır. Bu sayede güçlendirilen bina, seneler boyunca güvenli bir şekilde kullanılabilir. Aynı zamanda kullanılan makineler, gelişmiş teknolojiyi yakalar. Böylelikle binanın güçlendirilmesi için gereken süre kısalır ve çevre ile gürültü kirliliği de büyük ölçüde önlenir.

Kale Karot’ta bina güçlendirme fiyatları da son derece uygundur. Fiyatlandırma yapılırken kullanıcının menfaati göz önünde bulundurulur. Firma misyonu, yüksek kaliteli hizmeti en iyi fiyatlara kullanıcılara sunmaktır. Siz de binanızı güçlendirmek için Kale Karot ile iletişime geçebilir, bu konuda tecrübeye sahip ekip ile birlikte çalışarak hedeflediğiniz sonuçlara en kısa sürede kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.