Anasayfa » Hizmetlerimiz » Beton Derz Kesimi

Beton Derz Kesimi

Birbirinden bağımsız ve birbirine yakın yapıların arasında boşluk oluşturulur. İşte, bu boşluklara derz denilmektedir. Demir donatılı veya demir donatısız yüzeylere sahip yapılarda bu yüzeylerin çıkartılması, onarılması ve birtakım değişikliklerin yapılmasına beton derz kesimi denmektedir. Beton derz kesimi, betonda büzülme nedeniyle çatlamanın meydana geldiği yeri kontrol etmeye yardımcı olan kontrol derzleri oluşturmak için uygulanır. Derzlerin nerede kesileceği seçilmeden önce kürleme teknikleri, döşeme kalınlığı ve taban tipi gibi faktörler analiz edilir. Elbette beton derz kesimi işleminin, mutlaka alanında uzman bir firma ve ekip tarafından yapılması gerekmektedir. Aksi halde, beton üzerinde oluşabilecek kalıcı zararların önüne geçilemez. Kale Karot firması, kalitesiyle ve uygun fiyatlarıyla tüm Türkiye’de Beton Derz Kesimi hizmetleri vermektedir.

Beton Derz Kesimi Nedir?

Beton döküldükten ve sertleşmeye başladıktan sonra, sertleştikçe büzülür ve tek bir katı kütle halinde yoğunlaşır. Nem betonu terk ettiğinde sertleşen beton, rötre çatlakları olarak bilinen rastgele çatlamalara meyilli hale gelir. Sıcak hava, elastikiyet, çekme mukavemeti ve daha fazlası gibi birçok şey büzülme çatlaklarını etkileyebilir. Beton derz kesimi, beton dökülürken betonda genleşme derzleri açısından çok önemlidir. Betondaki kontrol derzlerini keserek, beton döküldükten ve sertleştikten hemen sonra beton plakalarda kaçınılmaz olarak meydana gelen rastgele çatlamalar, daha iyi kontrol edilebilir.

Betonun kesilme zamanının belirlenmesi, hava koşulları ve beton karışımının yanı sıra, kesim ekipmanının türü ile betonun sertliğine bağlıdır. Çok erken kesme, testere bıçağının agregayı konumundan dışarı çekmesi ve kesim boyunca dağınık, zayıflamış bir kenar bırakması yüzünden oluşturulan yırtılmaya neden olur. Bu, aynı zamanda elmas beton testere bıçaklarında geri aşınmaya neden olur. Kürleme esnasında betonun büzüşmesinin kontrolsüz çatlamalara neden olmasının sebebi ise çok geç kesme işlemidir.

Beton Derz Kesme İşlemi Neden ve Nasıl Yapılır?

Kontrol kesimleri, beton plakalarda zayıf noktalar oluşturarak, beton plakalarda daha belirgin, göze hoş gelmeyen yerlerde görünmek yerine çatlakları kesikler boyunca oluşmaya zorlayarak rastgele çatlakları hafifletmeye yardımcı olur. Beton testeresi kesimi zor bir iş olabilir, ancak genleşme derzlerini kesmek daha da zor olabilir. Bunun nedeni, kesiminizin ne zaman yapılacağı, kesimlerin nereye yerleştirileceği ve hangi tekniklerin en iyi sonucu vereceği gibi bilinmesi gereken daha çok şey olmasıdır. Kesimler, önceden belirlenmiş bir aralıkta ve ancak beton yeterli dayanıma ulaştıktan sonra ve iç çatlama başlamadan önce yapılmalıdır.

Bu nedenle, beton derz kesimi zamanlaması çok önemlidir. Kesimlerin ne zaman yapılacağı birçok faktöre bağlı olabilir. Agreganın türü, betonda kullanılan katkı maddelerinin türü, beton karışımı ve hava sıcaklığı bu faktörlerdendir. Beton derz kesme işlemi, elmaslı testereye sahip derz kesme makinesi ile paralel ve düğün olarak yapılır. Kesimde, bıçağın dönmesine izin verilmez çünkü bu, bağlantı üzerindeki aşınmayı artıracaktır. Ağır inşaat demiri ile beton keserken, yumuşak metal segment bağlantılı bıçaklar kullanılır. Kesimlerin nereye yerleştireceği seçildikten sonra kesimler işaretlenir. Beton levhayı keserken birçok araç ve yöntem seçeneği vardır.

Derz Kesme Faaliyet Alanları

 • Havalandırma Boşlukları
 • Şavt Açılımları
 • Asfalt Kesimleri ve Onarımı
 • Kontrol Derzleri
 • İnşaat Derzleri
 • Merdiven Boşlukları
 • Diletasyon Derzleri
 • Yağmur ve Su Kanalları

Beton Derz Kesiminde Doğru Araçlar Nelerdir?

Beton testeresi denilen ve beton derz kesimi şirketleri tarafından kullanılması önerilen alet, özel bir beton kesme bıçağına sahip daire testeredir. Bunlar, ağır işler için üretilmiş el tipi testerelerdir ve testereyle birlikte elmas beton kesme bıçağı kullanılması önerilir. Daha önce de belirtildiği gibi, elmas bıçaklar mevcut en iyi beton testere bıçakları seçimidir. Bunun nedeni, elmas bıçakların mümkün olan en sert ve yoğun yüzeyleri kesmek için özel olarak tasarlanmış olmasıdır. Elmas beton kesme testere bıçakları, hem ıslak hem de kuru kesim için mevcuttur.

Beton Derz Kesiminde Kullanılan Yöntemler

Daire testere ile beton keserken, iki ana yöntem vardır:

 1. Islak Kesim
 2. Kuru Kesim

Islak Kesim

Beton levhanın yüzeyini ıslatmak için su kullanan çok popüler bir beton kesme yöntemidir. Islak kesim, beton levhayı keserken oluşan silika tozunu kontrol etmeye yardımcı olur. Silika tozu, akciğerlere ve solunum sistemine zarar verdiği ve hatta akciğer kanserine neden olabileceği için ciddi bir sağlık riski taşır. Betonun ıslak kesilmesi, toz konsantrasyonunu en az % 85 azaltabilir. Islak kesim, beton levhayı keserken, elmas bıçakların aşırı ısınmasını önlemeye de yardımcı olur.

Kuru Kesim

Kuru kesim, zaman zaman kullanılan başka bir yöntemdir. Beton levha kesilirken kuru kalır. Aşırı ısınmayı azaltmak için elde taşınan beton testere bıçaklarının etrafında, hava akışını sağlamak için alternatif ve ince kesme tavsiye edilir.

Beton Derz Kesimi İpuçları

Beton testere ile kesim yapılırken, beton levha kalınlığının dörtte biri ile hatta üçte biri derinliğinde kesmek hedeflenir. Daire testere ile beton kesilirken çok sığ kesmek veya rastgele çatlama riskini almak istenmez. Kontrol derzleri çok derinden kesiliyorsa bu, agrega kilitleme yükleri aktarmak için yeterli olmaz. Daire testere ile betonun, mümkün olan en iyi kalitede kesildiğinden emin olunması için aşağıdaki birkaç ipucu da işe yaramaktadır:

 • Islak kesimde suyun bıçağa kadar aktığından emin olunur.
 • Beton kesme testere bıçağı bükülmez.
 • Beton kesme testere bıçağının kesim sırasında dönmesine izin verilmez. Aksi takdirde aşınma artar.
 • Uygun güvenlik teçhizatına önem verilir.
 • Genleşme derzleri kesilirken bıçak geri çekilir ve aşırı ısınma olasılığının azaltması için her 30 saniyede bir çalıştırılır.
 • Beton testere bıçakları kesmeye zorlanmaz veya çok fazla baskı uygulanmaz. İş, beton kesme testeresinin ağırlığının yapmasına bırakılır.

Beton Derz Kesimi Fiyatları

Öncelikli olarak beton derz kesiminin niteliği, beton derz kesimi fiyatları üzerinde oldukça etkilidir. Projenin niteliğinin yanı sıra kesilecek beton özelliği, kesim yapılacak alanın özelliği ile kesim uzunluğu fiyatlar üzerinde büyük bir rol oynamaktadır. Kale Karot firması, en uygun beton derz kesimi fiyatlarıve amaca uygun olarak seçtiği malzemeler ile her zaman derz kesimi uygulamalarını başarıyla gerçekleştirmektedir. İhtiyacınız durumunda, size en uygun çözümleri sunan firmamız ile iletişime geçerek projenize göre fiyat teklifi alabilirsiniz.  

Beton Derz Kesimi Firmaları

Beton derz kesimi, zor bir iş olabilir ve hatta yapılan tek bir hata, olumsuzluğa yol açarak kesim maliyetini arttırır. İnşaat sektörünün her zaman ihtiyaç duyduğu beton derz kesimi firmaları, oldukça önem taşımaktadır. Kesim işlemi, zahmetli ve hassasiyet gösterilmesi gereken bir iş olduğundan deneyimli ve işinin ehli firmalarca yürütülmesi gereken bir süreçtir. Elbette bir firmanın, beton derz kesimi işinde deneyimi, uzmanlığı ve profesyonelliği üzerinde firmanın bünyesinde barındırdığı kadronun büyük etkisi vardır. Bu sektörde gereken tecrübeye sahip firmalar, çalışma sırasında gerekli güvenliği sağlayan, yaptığı işe titizlikle yaklaşan firmalardır.

Neden Kale Karot?

Beton derz kesimi firmaları arasında neden Kale Karot en fazla tercih edilen firmadır? derseniz, Kale Karot firmasının birinci önceliği, daima yapılan uygulamalarda hata olmamasına çok fazla özen göstermesidir. Kale Karot firması bu sektöre adım attığında, sektörde lider bir çözüm ortağı olmayı hedeflemiş ve bu hedefine nitelikli hizmetleri, sorumluluk anlayışı ve müşteri memnuniyetine verdiği önem ile ulaşmıştır. Beton derz kesim sürecini profesyonel ekip ve ekipman ile yürüten Kale Karot, teknolojiyi çok yakından takip ederek kendisini her geçen gün daha fazla revize etmektedir.

Beton kesim sürecinde her türlü güvenlik tedbirini alan Kale Karot, beton kırma, beton delme, karot alma, beton derz kesim başta olmak üzere bu endüstrisinin en yetenekli ve güvenlik bilincine sahip operatörlerini istihdam etmektedir. Tüm makineler, makinelerin teknik özelliklerine ve kullanımına hâkim eğitimli ve bilgili personel tarafından kullanılır. Bize proje fikirlerinizden bahsetmek, hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi ve fiyat almak için ihtiyacınız olan her vakitte iletişime geçebilirsiniz. Size en uygun beton derz kesimi fiyatları ile uygun ve kaliteli çözümler sunacağımızdan şüpheniz olmasın.